Vakıfbank Sanal POS Entegrasyonu

Bu yazının tahmini okunma süresi 9 dakikadır.

Sanal POS Nedir?
Mağaza alışverişlerinde kredi kartı ile ödeme yaparken kullandığımız POS (point of sale/ödeme noktası) cihazlarının internet üzerinden kullanılanlarına POS-VPOS (virtual point of sale) ya da sanal POS denir.

Vakıfbank Sanal POS Nedir?
Vakıfbanktan alınan Sanal POSu ifade eder. VakıfBank Sanal POS, İnternet üzerinden yapılan satışlarda kredi kartı, debit kartla ödeme imkanı sunmaktadır. Kolay entegre olunabilen yazılım alt yapısı ile E-Ticaret entegrasyonu hızlıca yapılabilmektedir. VakıfBank Sanal POS uygulaması ile Visa, Mastercard ve American Express, TROY logolu kartlarla ödeme alınabilmektedir.

Netsantral Vakıfbank Sanal POS Entegrasyonu Nedir?
Santral abonelerinin IVR tuşlaması ile müşterilerinden kredi kartı bilgilerini alıp, Vakıfbank Sanal POSları ile ödeme alabilecekleri Kredi Kartı Tahsilat Modülü kalemine bağlı entegrasyondur.

Netsantral Vakıfbank Sanal POS Entegrasyonu Ücretli mi?
Evet, santral kalemlerinden Kredi Kartı Tahsilat Modülü kalemine bağlıdır. Fiyatı bu kalemin fiyatıdır. Örneğin hem Iyzico hem Vakıfbank entegrasyonu kullanılacaksa 2 adet Kredi kartı tahsilat modülü alınmalıdır.

Kimler kullanabilir?
Entegrasyon herkese açıktır. Aktif edebilmek için Kredi Kartı Tahsilat Modülünden satın alınmalıdır.

Kimler için uygun?
Vakıfbank sanal POSu olan ve müşterilerinden bu POS üzerinden ödeme almak isteyen santral aboneleri için uygundur. Müşterilerden alınan ödeme tutarı, belirlenen ödeme tutarı veya Custom entegrasyon ile web servisinden alınan ödeme tutarı Vakıfbank sanal POS ile tahsil edilebilir. Genellikle bir arayüzü olmayan veya tuşlama ile ödeme almak isteyenler tarafından kullanılır.

Neler gerekli?

 • Aktif Netsantral hesabı
 • Entegrasyonu aktif edebilmek için Kredi kartı tahsilat modülü
 • Vakıfbank sanal POS hesabı

Entegrasyon Ayarları :

 • İş yeri No :

-Vakıfbank sanal POS iş yeri numaranız.

Vakıfbank sanal POS arayüzü > Yönetim > Üye İş yeri İşlemleri > Üye iş yerinizi görüntülemek mi istersiniz? (Detay) bölümünde Üye İş yeri Numarası ismi ile yer almaktadır.

 • İş yeri Şifre:

Vakıfbank sanal POS iş yeri şifreniz.

-Vakıfbank sanal POS arayüzü > Yönetim > Üye İş yeri İşlemleri > Üye iş yerinizi görüntülemek mi istersiniz? (Detay) bölümünde Şifre ismi ile yer almaktadır.

 • Terminal No:

Vakıfbank sanal POS terminal numaranız.

Vakıfbank sanal POS arayüzü > Yönetim > Üye İş yeri İşlemleri > Üye iş yerinizi görüntülemek mi istersiniz? (Detay) > Terminaller bölümünde Üye yer almaktadır.

 • Test Hesabını aktif et:

Vakıfbank entegrasyonunu test edebilmek için Entegrasyonlar>Vakıfbank entegrasyonu ayar ekranında test hesabı seçeneği seçilmelidir.

 • Test hesabı seçildiğinde test bilgilerinizi girmelisiniz.
 • Test işlemlerini test kullanıcı adı ve şifrenizle https://onlineodemetest.vakifbank.com.tr/AdminUI arayüzünde görüntüleyebilirsiniz.
  Raporlar > VPOS İşlem Sorgulama > Ara

IP İzni

Vakıfbank Sanal POS’una ödeme isteği gönderebilmek için istek gönderen sunucunun ip numarasına izin verilmelidir.

Bunun için Vakıfbank Sanal POS Arayüzünden;

Yönetim > Üye İş yeri İşlemleri > Üye iş yerinizi görüntülemek mi istersiniz? (Detay) > IP Listesi > Ekle bölümünden 185.88.4.107 ve 185.88.4.108 Iplerine izin vermelisiniz.

Fonksiyonlar :

 • Kart Numarası Al

Arayan kişiden 16 numaralı kredi kartı numarası istenen fonksiyondur. Kredi kartı doğrulama algoritmasından geçtikten sonra kart numarası Vakıfbank sanal POS servislerinden doğrulanır. Hatalı kart numarasında diğer kart bilgisi isteme fonksiyonlarına yönlendirilmemelidir.
American express (AMEX) kartlarda kart numarası 15 hanelidir.

 1. Max Tuşlama : 16
 2. Tuşlamalar arası max. süre : 5 sn.
 3. Tuşlama olmaması durumunda tekrar çalışma sayısı : 3
 • Son Kullanma Tarihi Al

Arayan kişiden 4 haneli kredi kartı son kullanma tarihi istenen fonksiyondur.

Örneğin 08/2023 son kullanma tarihli kart için 0823 tuşlanmalıdır. Yani ay ve yılın son 2 hanesi tuşlanmalıdır.

 1. Max Tuşlama : 4
 2. Tuşlamalar arası max. süre : 5 sn.
 3. Tuşlama olmaması durumunda tekrar çalışma sayısı : 3
 • CCV Kodu Al

Arayan kişiden 3 haneli kredi kartı güvenlik kodu (CCV) istenen fonksiyondur. Kartın arka yüzünde bulunan 3 haneli koddur. American express (AMEX) kartlarda ön yüzde 4 haneli olabilir.

 1. Max Tuşlama : 4
 2. Tuşlamalar arası max. süre : 5 sn.
 3. Tuşlama olmaması durumunda tekrar çalışma sayısı : 3
 • Ödeme Tamamla

Alınan kredi kartı bilgileri ile aktif aramadaki sepet tutarını Vakıfbank sanal POS tan tahsil edecek fonksiyondur.

 • Kart bilgileri eksiksiz ve hatasız girilmiş olmalı,
 • Aktif aramaya ait tutarı sıfırdan yüksek bir ödeme sepeti olması gereklidir.

Ödeme önemli bir işlem olduğu için bir IVR ile onay alınması tavsiye edilir. (Ödemeyi onaylamak için 1i iptal etmek için 2yi tuşlayın gibi.)

 1. Tuşlama yok
 • Sepet Özeti

Ödenecek sepet tutarı ile ilgili bilgi verilebilecek fonksiyondur.

“Son 4 hanesi 2468 olan kartınızdan çekilecek tutar 45 TL” gibi bir özet okutulabilir.

 1. Tuşlama yok
 • Sepeti İptal Et

Aktif aramaya ait sepeti iptal eder. İptal işleminden sonra ödeme yapabilmek için tekrar bir sepet oluşturulmalıdır.

 1. Tuşlama yok
 • API Erişim Kontrol
 • Vakıfbank sanal POS ile olan API bağlantısını kontrol eden fonksiyondur.

Örnek Senaryolar

1- İnstagram üzerinde bir butik işleten firma el yapımı hediyelik eşyalar satmaktadır.
Müşterilerden mesaj yolu ile ürün siparişi alıyor ve Ürünleri kargoyalayarak kapıda ödeme ile tahsilat almaktaydı.. Alınan ödemenin önemli bir kısmı kargo firmalarına gidiyor ve ödemelerin takibi zorlaşıyordu.

Ancak, Vakıfbanktan sanal POS açarak müşterilerden ödemeleri IVR tuşlaması ile alarak, zamandan tasarruf etmekte ve ödemeleri sorunsuz takip edebilmektedir.

2- Telefon ile sipariş alarak su satışı yapan bir dükkan,
Müşterileri arayarak, su sipariş etmek istediğinde IVR ile su sipariş onayını aldıktan sonra Vakıfbank sanal POS entegrasyonu ile kredi kartından ödemeyi alıyor ve ödemesi alınmış suyu adrese teslim edebilmektedir.

Böylece gönderilen suyun kabul edilmemesi ve zaman kaybı ile ödeme alma kısmında sorun yaşanması durumu ortadan kalkıyor. 

3- Bir firmanın ödeme tahsil edeceği veri tabanında kayıt tuttuğu bir ödeme listesi bulunmaktadır.
Vakıfbank Sanal POS ve Custom entegrasyonları ile Müşterilerin veya üyelerin belirli bir kodu (Örneğin; TC Kimlik No, müşteri no, telefondan tanıma vs.) tuşlayarak veri tabanında kaydı bulunan ödemeyi IVR yardımı ile ödeme almaktadır.

Bunun için, Custom entegrasyon ile web servisten alınan ödeme tutarını, IVR tuşlamasıyla Vakıfbank sanal POS entegrasyonundan tahsil edilmesi gerekmektedir. 

Bir tur şirketi arayan müşterilerine tur hakkında otomatik sesli bilgi vererek, satın alacak müşterilere kolaylık sağlamaktadır.
Bu firma, Custom entegrasyon ile turları hakkında bilgileri arayanlara dinletmekte ve yine Custom entegrasyon ile oluşturmuş olduğu ödeme sepetini IVR aracılığıyla Vakıfbank sanal POS üzerinden tahsil edebilmektedir. Aynı zamanda Custom entegrasyon ile ödeme yapan numarayı ve bilgilerini veri tabanına kayıt etmektedir.

Böylece tur şirketini arayarak bilgi almak isteyen veya tur satın almak isteyen kişilere sürekli bilgi verilebilir bir ortam oluşturularak, ödeme kolaylığı ve ödeme durumunda herhangi sorun yaşanmamasını sağlamaktadır.

Bir muhitte satış yapan bir market, telefon ile sipariş alarak siparişleri evlere dağıtmaktadır.
Bu markette telefon ile ekmek,su vs. sipariş almaktaydı ve bu durumda market içerisindeki müşteriler ile ilgilenmek zorlaşmakta müşteri ve zaman kaybına neden olmaktaydı.

Ancak, Netsantral üzerinden çağrıları alarak, Custom entegrasyon ile siparişleri almakta ve otomatik ödeme sepetini oluşturulmaktadır. Vakıfbank sanal POS ile ödemeleri tahsil ederek siparişleri evlere dağıttığında hem zaman kaybı hemde ödeme durumunda yaşanan sorunlar giderilmiştir. Aynı zamanda Veri tabanına müşterilerin isim ve adres gibi bilgilerini tutarak, santralin diğer yetenekleri ile müşterileri isimleri ile karşılayabilmektedir. 

Vakıfbank sanal POS hesabı alma

VakıfBank Sanal POS, İnternet üzerinden yapılan satışlarda kredi kartı, debit kartla ödeme imkanı sunmaktadır. Kolay entegre olunabilen yazılım alt yapısı ile E-Ticaret entegrasyonu hızlıca yapılabilmektedir. VakıfBank Sanal POS uygulaması ile Visa, Mastercard ve American Express logolu kartlarla ödeme alınabilmektedir.

Sanal POS’a nasıl başvurabilirim?

Bankanın üye iş yeri müşterisi ise talebini Vakıfbank şubesine iletmesi yeterli olacaktır.

Mevcutta banka müşterisi değil ise en yakın şube aracılığıyla iş yeri başvurusu yapılmalıdır. Üye iş yeri sözleşmesi imzaladıktan sonra başvuru değerlendirme kriterleri eşliğinde değerlendirilerek tarafına banka tarafından dönüş yapılmaktadır.

Sanal POS Başvuru kriterleri nelerdir?

 • Firmanın web adresinde SSL sertifikası kurulu olmalıdır.
 • Web sayfası erişilebilir ve ödeme adımları aktif olmalıdır.
 • Kredi kartıyla ödeme seçeneği aktif olmalıdır.
 • Firma , web sitesinde tüketiciye garanti, iade ve iptal hakkındaki şirket prensiplerini açık ve net olarak belirtmelidir.
 • Web sayfasında “gizlilik taahhüdü ve güvenlik politikası” ile ilgili içerikler yer almalıdır.
 • Web sayfasında ürün teslimatına ilişkin bilgiler yer almalıdır.
 • Web sayfasında firmanın adres bilgileri, firma adı ve firma iletişim bilgileri mutlaka yer almalıdır.

Detaylı bilgi için : https://www.vakifbankpos.com.tr/ETicaretUrunleri

Test Bilgileri
Test Santrali 08508409095
Test Kart No 4289 4501 8908 8488
Test Kart SKT 04/2023
Test Kart Güvenlik kodu 060
Canlı ortam Sanal POS arayüzü https://onlineodeme.vakifbank.com.tr/AdminUI
Test ortamı Sanal POS arayüzü https://onlineodemetest.vakifbank.com.tr/AdminUI

Makaleyi yararlı buldunuz mu?