Stereo Ses Dinleme Özelliği

Bu yazının tahmini okunma süresi 1 dakikadır.

Stereo ses dinleme özelliği ile çift taraflı kulaklık kullanıldığında tek kulaklıktan iki farklı ses dinlenilebilmesi mümkündür.

Bu özellik ile ses kanallarından seslerin yön ve derinliğinin daha net anlaşılması sağlanmaktadır.  Sağ ve sol kanallardan farklı ses duyulması ile örneğin, görüşme kayıtlarını dinleyen yönetici bir kulaktan  arayan kişinin sesi duyulabilirken diğer kulaktan çağrıyı cevaplayan kişinin sesi duyulabilmektedir. 

Stereo ses kaydı 2 kanallı olduğu için ses kaydı arayan ve arananın ses kaydı olarak 2 parçaya bölünebilmektedir. Bu sayede bu ses kaydı işlenerek karşılıklı konuşma metin haline çevrilebilir. Bu durumda ise ses kaydından kolaylıkla çağrı analizi yapılarak konuşmada geçen anahtar kelimeler belirlenebilir. Ses kaydından aynı zamanda raporlar üretilerek, müşteri ile konuşmanın doğruluğu, ses düzeyi gibi olumlu olumsuz rapor sonuçları elde edilebilmektedir. 

Bu özellik kullanılmak istenmediğinde, çift taraflı kulaklık arızalarında veya ses kayıtlarında sadece arayanın veya sadece cevaplayanın sesinin duyulduğu durumlarda ses ayarları kontrol edilmeli ve ilgili özellik kapatılmalıdır.

Bu ayarlamayı Window > Ayarlar > Erişim Kolaylığı > Ses > Mono sesi aç  > Kapalı olarak düzenlendiğinde  her iki tarafında sesini her iki kulaklıktanda duyabilir hale gelinmektedir.

Stereo ses dinleme özelliği Windows 10 sürümü için geçerli olup, Windows 7 dâhil olmak üzere eski Windows sürümlerinde, üçüncü taraf yazılımı olmadan stereo özelliği ayarının yapılmasının herhangi bir yolu bulunmamaktadır. Yukarıda bahsedilen ayarlar ekranı, Windows 10 sürümü için geçerlidir. 

Makaleyi yararlı buldunuz mu?