İnternet Üzerinden Çalışan Telefon Sistemi Satın Almadan Önce 9’u Tuşlayın

Bu yazının tahmini okunma süresi 5 dakikadır.

Günümüzde şirketler hiç olmadığı kadar bulut telefon sistemine yöneliyorlar, peki bu sistemlerden hangisinin sizin için en iyisi olduğunu nasıl bileceksiniz? Size uygun en iyisi hangisiyse evet için 1’i tuşlamadan önce sorulması gereken 9 soruyu aşağıda listeledik.

  • İşiniz büyüyor mu yoksa küçülüyor mu?
  • İşiniz telefona bağlı mı?
  • Farklı yerlerde şubeleriniz var mı?
  • Gelişmiş özelliklere ihtiyacınız var mı?
  • Telefon sistemini idare edecek zamanınız ve kaynağınız var mı?
  • Telefon sisteminizin size gelir getirmesine ihtiyacınız var mı?
  • Çalışanlarınız hareket halinde mi?
  • İşiniz en son teknolojiyi destekliyor mu?
  • Doğru VoIP sağlayıcısını seçip seçmediğinizi nasıl bileceksiniz?

1- İşiniz büyüyor mu yoksa küçülüyor mu?

Büyümekte olan şirketlerin, hizmeti kesintiye uğratmadan ya da devamlı yazılım yüklemesi veya güncellemesi gerektirmeden, sürekli gelişen teknolojiyle ayak uydurabilen yönetilebilir VoIP servisini seçmeleri daha iyi olacaktır. Küçülen şirketler ise maliyeti düşürmek için basit VoIP sağlayıcısını tercih edebilirler ancak devamlı destek harcalamarı için bütçe hazırlamaları gerekecek.

2- İşiniz telefona bağımlı mı?

Basit VoIP hizmeti sağlayıcıları, gelir elde etmek için telefona gerek duymayan şirketler için oldukça ideal; ancak şirketiniz, çalışanlarınızın sürekli olarak müşterilerle ve beklentileriyle iletişimini gerektiriyorsa, daha iyi arama, güvenlik ve güvenilirlik özellikleri ile yönetilebilir VoIP daha akıllıca bir seçim olacaktır.

3- Farklı yerlerde şubeleriniz var mı?

Ofisleriniz ister ülke çapında ister 50 ülkede dağılmış olsun, çok-bölgeli yönetim, ölçeklenebilirlik, ve hareket halindeki çalışanlar için mobilite desteği, birden fazla konuma sahip şirketlerin başarısı için önemli özelliklerden birkaçı. Bunlar gibi gelişmiş özellikler sadece bulut sistemi sağlayıcılarında bulunmaktadır.

4- Gelişmiş özelliklere ihtiyacınız var mı?

Tüm VoIP telefon sağlayıcıları, arayan numarayı gösterme, sesli mesaj ve konferans özelliği gibi temel özelliklere sahip ancak sadece yönetilebilir VoIP telefonları bağlantı merkezi arama sıralaması, interaktif sesli yanıt sistemi, mobil telefon yönetme ve daha fazla gelişmiş özelliklere sahiptir. Eğer şirketiniz temel özelliklerden daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsa yönetilebilir VoIP tam sizin için.

5- Telefon sistemini idare edecek zamanınız ve kaynağınız var mı?

Basit VoIP sağlayıcısı, çalışanlarınızın telefonları kurmasını, yazılım ve sorun giderme konularını güncellemesini gerektirmektedir. Eğer şirketiniz için basit VoIP’i düşünüyorsanız, tüm bunlara vakit ayırabilecek bilişim teknolojisi personeline sahip olduğunuzdan emin olun. Yöetilebilir VoIP sağlayıcıları ustaca kurulum, sürekli destek ve otomatik yazılım güncellemeleri hizmeti sunmaktadır. Ayrıca sınırsız bir şekilde yeni yetkiler ve hizmetler eklemenize olanak sağlar.

6- Telefon sisteminizin size gelir getirmesine ihtiyacınız var mı?

Telefon sisteminizin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini bilmek önemli, yönetilebilir VoIP hizmetleri size basit sistemlerin aksine bazı stratejik avantajlar sağlamak için donatılmıştır. Örneğin, yönetilebilir VoIP, CRM, ERP, ATS ve diğer uygulamalarla entegre edilebilmesi için ayarlanabilir. Ayrıca, personel seviyesini en uygun hale getirmede, çalışanların performansını değerlendirmede, piyasa harcamalarınızı analiz etmede ve müşteri davranışlarını daha iyi anlamada yardımcı olabilecek bilgileri toplayabilir.

7- Çalışanlarınız hareket halinde mi?

Basit VoIP, sabit ofisler için harika bir çözüm ancak eğer çalışanlarınız hareket halindeyse yönetilebilir VoIP servis sağlayıcısı tarafından mobil yönetim tam sizin için. Yönetilebilir VoIP sistemleri, çağrıları istediğiniz telefonu kullanarak nerede olursanız olun (evde, işte, Starbucks’ta) ofis telefonuna, bilgisayara ya da cep telefonuna yönlendirebilmenizi sağlar.

8- İşiniz en yeni teknolojiyi destekliyor mu?

Bulut Telefon sistemlerinin bir diğer güzel özelliği ise en son çözümlere erişiminiz sağlayabiliyorsunuz. Basit ya da yönetilebilir VoIP seçmenize bağlı olarak en yeniye ve en iyisine ne kadar hızlı erişebiliyorsunuz? Daha önce belirtildiği gibi, basit VoIP donanım ve yazılım güncellemeleri için kendin yap yaklaşımı benimsemektedir. Yönetilebilir VoIP ise sizin için donanım ve yazılım güncellemelerini kendisi halleder.

9- Doğru VoIP sağlayıcısını seçip seçmediğinizi nasıl bileceksiniz?

Çalışma şekillerine uygun VoIP telefon sağlayıcısı arayan şirketler, potansiyel sağlayıcıları karşılaştırmak için teknolojiyi, hizmeti ve görünümü göz önünde bulundurmalılar. Her VoIP sağlayıcısına ne tür teknoloji kullandıkları ve bir sorun çıktığında ya da güncelleme gerektiğinde nasıl bir hizmet sunacakları hakkında bilgi almayı unutmayın. Son olarak, VoIP sağlayıcıları hakkında da bilgi sahibi olun. Günceller mi yoksa geri de mi kalmışlar? Vaatlerinde gerçekçiler mi yoksa sözde mi?

Yönetilebilir ve izlenebilir alt yapısı ile Netgsm tüm abonelerine kesintisiz, hızlı ve ekonomik VoIP çözümler sunmaya devam ediyor.