0850 numara hangi firmalar tarafından tercih edilmektedir?

Bu yazının tahmini okunma süresi 4 dakikadır.

Gerçek veya tüzel kişilere telefon numarası tahsisi yapılırken bulundukları coğrafi konum dikkate alınarak numaranın başına 0212, 0216 gibi alan kodları ekleniyor. Bununla birlikte 0850 ile başlayan ve konumdan bağımsız olan numaralar da bulunuyor. 0850’li numara çeşitli avantajları nedeniyle özellikle e-ticaret sitelerinin, sağlık kuruluşlarının ve eğitim kurumlarının çağrı merkezleri tarafından sıkça tercih ediliyor. Peki 0850’li numara nedir ve hangi firmalar tarafından tercih edilir?

0850’li Numara Nedir?

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) 0850’li numaraları bulunulan konumdan bağımsız numara olarak tanımlıyor. Buna göre bu numarayı Türkiye’nin her tarafında herhangi bir şehir sınırlaması bulunmadan kullanabilirsiniz.

0850’li Numara ile 444’lü Numaraların Farkı Nedir?

Çok yakın zamana kadar şirketlerin çağrı merkezleri tarafından 444’lü numaralar kullanılıyordu. 444’lü numaralar analog hatlar üzerinden hizmet sağlıyorken, 0850’li numara daha teknolojik ve esnek bir yapıya sahip. 444’lü numaraların altında tanımlı en az 5 hat bulunması gerekiyor. Bu hatlar ile eş zamanlı en fazla 5 çağrı alınabiliyor ve gelen 6. çağrıda numara meşgule düşüyor. Bu nedenle yoğun telefon trafiği bulunan çağrı merkezlerinde 444’lü numaranın altında tanımlı yüzlerce hat olması gerekiyor.

0850’li Numaranın Maddi Avantajları

444’lü numaraların altında tanımlanan her bir hattın ayrı bir maliyeti olması nedeniyle bu numaraların kullanımı için şirketlerin çok yüksek bütçeler ayırmaları gerekiyor. 0850’li numara ise IP tabanlı numara olarak tanımlanıyor ve tek bir numara üzerinden sınırsız çağrı alabiliyor. Dolayısıyla 0850 ile başlayan bir numara hiçbir zaman meşgul çalmıyor. Bu da şirketlerin gelen herhangi bir çağrıyı kaçırma riskini ortadan kaldırıyor.

Öte yandan 0850’li numara tamamen ücretsiz şekilde tahsis edilebilmesi nedeniyle de şirketlere avantaj sağlıyor.

0850’li Numaraya Gelen Çağrıların Durumu

0850’li numaraya gelen çağrılar için numara sahibine herhangi bir ücret yansıtılmıyor. 444’lü numaralarda ise durum farklı. Bu numaranın altında tanımlı olan sabit numaraların bulunduğu iller dışında bir numaradan veya GSM üzerinden gelen çağrılar için, 444’lü hat sahipleri operatör tarafından belirlenmiş bir ücret ödüyorlar.

0850 Numaranın Teknolojik Avantajları

0850’li numara alt yapısı IP PBX, Sanal Santral, Bulut Çağrı Merkezi gibi yüksek teknoloji imkanları kullanılarak oluşturulduğundan oldukça esnek bir yapıya sahip. Bunlara ek herhangi bir donanıma ihtiyaç duyulmadan kullanılabiliyor. Öte yandan IP üzerinden çalışan bir sistem olması sayesinde arıza çıkması veya bakım gerektirmesi söz konusu olmuyor. 444’lü numaraların ise fiziksel hatlar olmalarından dolayı devamlı şekilde bakım ve kontrol altında tutulmaları gerekiyor.

0850’li Numaranın Sık Kullanıldığı Alanlar

0850’li numaranın yüzlerce çağrıyı meşgule düşürmeden cevaplama imkanı sağlaması, özellikle telefon trafiğinin fazla olduğu şirketlere büyük kolaylıklar sağlıyor. Bunların başında da internet üzerinden mesafeli satış yapan e-ticaret siteleri geliyor. E-ticaret siteleri ile müşteriler arasındaki iletişimin çok büyük kısmı çağrı merkezi aracılığıyla kuruluyor. Müşteri memnuniyeti açısından hiçbir çağrının cevapsız kalmamasının ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında 0850’li numara e-ticaret siteleri için büyük kolaylıklar sağlıyor.

0850’li numaranın yine sık kullanıldığı sektörlerin başında eğitim kurumları ve sağlık kuruluşları geliyor. Özellikle birkaç şubeli okulların öğrenci ve veli sayıları oldukça fazla olduğundan, gelen çağrıların da fazla olması kaçınılmaz bir durum. Aynı şekilde sağlık kuruluşları hasta randevularının büyük kısmını çağrı merkezleri aracılığıyla gerçekleştiriyor. Bunlar gibi çağrı merkezinde telefon yoğunluğunun fazla olduğu tüm sektörlerde 0850 numara kullanım kolaylığıyla ve düşük maliyetli özelliğiyle kullanıcılara avantajlar sağlıyor.

BTK’dan aldığı işletmeci lisansıyla telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren Netgsm; telefon hattı, sanal santral, SMS hizmeti, çağrı merkezi çözümleri gibi birçok konuda hizmet sunuyor. 0850’li numara almak ve ücretlendirme politikasını incelemek için internet sitemiz ziyaret edebilirsiniz. https://www.netgsm.com.tr/0850li-numara/0850li-numara-hizmeti.php